Bugun...Amerika'dan alınan Laptop nasıl şarj edilir ?

Öncelikle konuya pirilerden girelim. Çünkü ilk göze çarpan şey Amerika nın pirizlerinin çok farklı olması.

facebook-paylas
Güncelleme: 18-06-2022 00:33:58 Tarih: 18-06-2022 00:30

Amerika'dan alınan Laptop nasıl şarj edilir ?

18 tip priz çeşidi mevcuttur. Bu prizlerin ülkelere göre kullanımları farklılık göstermektedir. Bu priz çeşitleri; A tip, B tip, C tip, D tip, E tip, F tip, G tip, Htip, I tip, J tip , Ktip , L tip , Ltip , M tip, Ntip şeklinde isimlendirilmiştir.

Amerika’ da kullanılan tip fiş ve prizler B tipidir. B tipi prizlerin diğer ismi NEMA 5’ tir. Kendiliğinden topraklama sistemline sahiptir. 3 adet dış çıktısı ve diş girdisi vardır. Genellikle ABD, Kanada, Japonya ve Meksika’ da kullanılmaktadır.

Ülkemizde ise A tipi priz ve fişler yaygın olarak kullanılmaktadır. A tipi prizlerin diğer ismi NEMA ‘ dir. Bu sistemde B sisteminin aksine topraklama sistemi yoktur. Bu sistem genel olarak Japonya, Orta ve Kuzey Amerika’ da kullanılmaktadır. Ancak bir noktayı aydınlatmak gerekirse Ülkemizde bu sistem biraz farklılaştırılmıştır. Türkiye dışında bu sistem 15 A güç ile çalışırken ülkemizde 100 – 127 V ve 60 V değerlerinde çalışmaktadır. Avrupa’ da ise 50 V değerindedir.

Yukarıdan da anlaşılacağı gibi kullanılan priz ve fiş sistemi aynı olsa bile voltaj olarak sistemlerin kaldıracağı yük miktarı farklıdır. Bu yüzden de aldığınız bir laptopu şarj etmek için bir adaptör ya da güç kablosu almanız işinize yarayacaktır. Öncelikle voltaj değerini kontrol etmekte fayda olacaktır. Sistem farklı ise bu gözle görülür bir farklılık olacaktır. Volt değerine kutunun üzerinden ya da kullanım kılavuzundan ulaşabilirsiniz.
Kaynak: HerTeknoloji Editör Ekibi Özgün İçerik
Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER Donanım Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR

Web sitemize nasıl ulaştınız?


HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI YUKARI