Bugun...Bitcoin'in gizemli yaratıcısı SatoshiNakamoto kimdir?

Bitcoin’in kurucusu kimdir? Gelin birlikte izini sürelim.

facebook-paylas
Güncelleme: 24-06-2022 10:39:58 Tarih: 18-06-2022 11:40

Bitcoin'in gizemli yaratıcısı SatoshiNakamoto kimdir?

Satoshi Nakamoto isimli gizemli bir yazılımcı, Bitcoin'in yaratıcısı olarak anılıyor. Fakat işin aslı, böyle biri yok! Zira bu isim, söz konusu girişimcinin takma adıdır. Büyük miktarda serveti olduğu öne sürülen Nakamoto lakaplı kişinin şu anda 1,1 milyon BTC'ye sahip olduğu tahmin ediliyor. Bu durum Nakamoto'yu dünyanın en zengin insanları arasına sokuyor. Ancak ne yazık ki 2010 yılından bu yana kendisinden haber alınamıyor. Hal böyleyken kimliği de bir türlü çözülemiyor.

Satoshi'nin son izi 12 Aralık 2010 tarihinde BitcoinTalk forumunda gönderdiği bir mesajda ortaya çıkmıştı. 12 yıldır herhangi bir şekilde varlığını göstermeyen bu adam, pek çok kişinin aklında "SatoshiNakamoto gerçekte kim?" sorusunu doğuruyor. Elbette bununla ilgili çok sayıda tahmin bulunuyor. Kimileri Nakamoto'yu bazı ünlü teknoloji liderleriyle özdeşleştirirken; kimileriyse kendisinin birden fazla insanın ortak lakabı olduğunu ileri sürüyor.

Bitcoin’in kurucusu kimdir?

Bitcoin ile ilgili ilk paylaşım Kasım 2008 tarihinde ortaya atıldı. Projenin kaynak kodları ise 2009'da yayınlandı. Ünlü kripto para SatoshiNakamoto tarafından tanıtıldı. Bir takma adın arkasında saklanan ve gerçek kimliği bilinmeyen bu kişi, kendi iddialarına göre 5 Nisan 1975 yılında doğmuş Japon bir yazılımcıydı. Fakat hiçbir zaman Japonca bir mesaj yayınlamadığı için bu hipotez her zaman tartışma konusu oldu.

Satoshi Nakamoto yaşıyor mu?

Kasım 2008'de Bitcoin'i dünyaya tanıtan SatoshiNakamoto, iki yıl boyunca BitcoinTalk forumlarında aktif olarak görüldü. Fakat tarihler Aralık 2010'a geldiğinde kendisinden bir daha haber alınamadı. GavinAndresen projenin yeni yöneticisi olarak duyuruldu. Bu atamayla beraber Nakamoto'dan herhangi bir yaşam belirtisi gelmedi.

Yapılan araştırmalara göre SatoshiNakamoto'nun sanal servetinin ana portföyünde son çıkış işlemleri 2014 yılına aitti. Bu nedenle pek çok insan Nakamoto'nun hayatını kaybettiğini ileri sürüyor. Fakat bir diğer yaygın tahmin ise Bitcoin'in yaratıcısının kripto cüzdanının özel anahtarını kaybetmiş olması yönünde... Bu tahmin ilkine göre biraz zayıf kalsa da gerçeği şu anda kimse bilmiyor.

SatoshiNakamoto gerçekte kimdir?

Yıllar boyunca pek çok kişinin SatoshiNakamoto olduğundan şüphelenildi. Bazı tahminler zaman içinde çürüse de halen daha oldukça güçlü iddialar mevcut. Bitcoin'in kurucusu olduğu tahmin edilen isimler ise şu şekilde:

  • Dorian Nakamoto: Başta soyadı olmak üzere çok sayıda ipucu bu ismin SatoshiNakamoto olduğunu düşünmemize yol açıyor. Bir Amerikan üniversitesinde fizik ve bilgisayar alanlarında eğitim alan bu adam, liberal bakış açısı ve Japon-Amerikalı kimliği nedeniyle Bitcoin'in kurucusu olarak anılmasına sebep oluyor. Kendisi bu iddiaları reddetse de halen daha en güçlü teorilerden biri şeklinde yorumlanıyor.
  • Nick Szabo: Bilgisayar bilimleri ve kripto para alanında uzman bir kişi olan Szabo, blockchain teknolojisinin olmazsa olmazı olarak anılan akıllı kontrat sisteminin yaratıcısıdır. Hukuk profesörü ve kriptograf olan bu kişi, 90'lı yıllarda merkezi olmayan bir para birimi üzerinde çalışıyordu. Öte yandan Bitcoin'den seneler evvel hayata geçemeyen Bit Gold adlı bir kripto para projesi bulunuyordu. Yazı stillerinin ve baş harflerinin aynı olması da "SatoshiNakamoto kimdir?" diye düşünen birçok kişinin aklına Szabo'yu getirdi. Fakat kendisi bu iddiaların yalan olduğunu ileri sürdü.
  • Hal Finney: Bitcoin'in kuruluşundan yıllar önce kriptografide öncü isimlerden biri olarak kabul edilen Finney, Dorian Nakamoto ile komşuydu. Bilgisayar uzmanı olan ve kripto paralar konusunda geniş çalışmaları bulunan bu kişi, lakabını komşusundan kopyalayan Bitcoin'in gizli mucidi olarak anılıyor. Ancak iddialar hiçbir zaman doğrulanıp kanıtlanamadı.

"Bitcoin'in kurucusu kimdir?" sorusunun cevabı hiçbir zaman kesin bir dilde doğrulanamadı. Fakat her geçen gün bu teorilerin sayısı artıyor. Kimileri yukarıdaki isimlerin yanı sıra BTC'nin yaratıcısı olarak Elon Musk'ı görürken; kimileriyse Çinli ya da Rus bir ajan olduğunu ileri sürüyor. Ancak ne yazık ki muhtemelen bu esrarengiz gerçeği hiçbir zaman öğrenemeyeceğiz.
Kaynak: HerTeknoloji Editör Ekibi Özgün İçerik
Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER Kripto/Coin Dünyası Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI YUKARI