Bugun...Casio fonksiyonlu hesap makineleri ve bazı basit formuller

Bu yazımızda Casio fonksiyonlu hesap makinelerinden ve bazı basit formullerden bahsedeceğiz. Yazımıza, Casio markasını biraz tanıyarak başlayalım. Casio; Jopanya merkezli fakat çok uluslu bir teknoloji markasıdır. Casio'nun doğuşu 1946 yılında meydana geliyor. Kurucusu Tadao Kashio; Tokyo'da imalat teknolojisi alanında uzman olan bir mühendistir. Tadao Kashio tarafından kurulan şirketin ilk resmi adı; Kashio Seisakujo'dur.

facebook-paylas
Güncelleme: 16-08-2022 10:57:33 Tarih: 05-08-2022 07:19

Casio fonksiyonlu hesap makineleri ve bazı basit formuller

CASİO MARKASI HAKKINDA


Şirketin piyasa sürdükleri ilk ürünü, sigarayı tutan bir parmak halkasıydı. Sigarayı tutmak için üretilen bu halkaya Yubiwa borusu adı verildi. Üretilen bu kompakt başlık sayesinde, sigara içerken eller serbest olarak kullanılabiliyordu. O zamanlar birçok kişi tarafından basit bir buluş olarak görülen yubiwa borusu, II. Dünya Savaşı sonrasında büyük ekonomik krizler yaşayan Jopanya halkı arasında oldukça büyük ilgi gördü ve bu sayede Kashio Seisakujo (Casio) markası adından söz ettirmeye başlamıştır.
Casio Hesap Makineleri

Hesap makineleri 1940'lı yıllarda Jopanya'da yaygınlaşmaya başlamıştı. Tadao Kashio ve kardeşleri 1949 yılında düzenlenen dünyanın ilk Business Show'una katıldılar. Katıldıkları bu Business Show'da gördükleri hesap makinelerinden fazlasıyla etkilendiler. Kashio kardeşler gördükleri bu hesap makineleri nasıl geliştirebileceklerini düşünmeye başladılar. 
1949 yılında üretilen ve kullanılan bütün hesap makineleri, yalnızca mekanik özelliklere sahiptiler. Elektronik bilgilerinden faydalanan Kashio kardeşler, böylece yubiwa borusundan elde ettikleri kar ile hesap makinesi işine adım atmış oldular.
Kashio kardeşlerin hedefi, var olan hesap makinelerini, elektronik aksam ile çalışır hale getirmekti. Disiplinli ve yoğun süren hesap makinesi çalışmaları, 1954 yılında ortaya çıkmaya başladı. 
Kashio Seisakujo, 1954 yılında Japonya'nın ilk elektrikli hesap makinesi için üretime başladı. Kashio kardeşler, hesap makinelerinde kullanılan üç farklı ekran penceresini tek sayıya indirdi. 

CASİO FONKSİYONLU HESAP MAKİNELERİ 
CASİO DS-3B
14 haneli bu hesap makinesi, büyük toplam, bağımsız hafıza, geri silme tuşu, otomatik üç basamak virgülleme ve saat hesaplama gibi kompakt kullanım sağlayan özelliklere sahip. Ürün sizlere hem pil ile hem de güneş enerji ile kullanım kolaylığı sağlıyor. Hesap makinesinin ağırlığı ise 290 gram. 
CASİO DJ-240D 
Casio hesap makinelerinin DJ-240D modeli de DS-3B modeli gibi 14 haneye sahip. 120 adım işlem kontrolü sunan model aynı zamanda, iki işlem sonuçlarını karşılaştırmanıza olanak tanıyor. Bağımsız hafıza özelliği bu modelde de mevcut. Vergi hesaplama özelliği sayesinde satış rekorları kırmaya devam ediyor. 
CASİO AX-12 
Casio AX-12 modeli diğer iki modelden farklı olarak 12 haneye sahip. Büyük toplama, bağımsız hafıza, ondalık hesaplama özelliklerine sahip bu modeli, pil ve güneş enerjisi ile kullanabilirsiniz. 
Casio Fx-991Ex Fonksiyonlu Hesap Makinesi
Bilimsel özelliklere sahip bu model, matematik ve mühendislik öğrencilerinin, hem öğrenim hem de iş hayatlarında ihtiyaç duydukları en temel makinedir. 552 fonksiyona sahip hesap makinesi, hesap tabloları için beş sütun, 45 dizide 170 veri görüntüleyebilir. Telefonunuzda Casio EDU+’ın okuyucusuyla kendi telefonunuzda görüntüleyebiliyor veya arkadaşınızla paylaşabiliyorsunuz. Öğrencilerden aldığı dönüşler sonucunda hem ekran hem de ara yüz tarafından bir hayli güncellemeye gidilmiş ve bu hesap makinesine daha büyük yenilikler getirilmiştir.
Casio Markasının Gelişimi 

Tadao Kashio hem kendisini hem de şirketini teknolojik alanlarda geliştirmeye devam etti. Azimli ve disiplinli çalışmalar sonucunda, 1957 yılında Kashio Computer Co'yu kurdu. Kurduğu bu ikinci şirket sayesinde dünyanın ilk, tam elektrikli kompakt hesap makinesi olan, Casio 14-A piyasaya sürdü. 

Elektronik aksam ile çalışan bu makineler, mekanik hesap makinelerinin piyasadan yavaş yavaş kalkmasına sebep oldu. Yapılan bu geliştirmeler, elektronik hesap makineleri için dünyana adeta çığır açan bir dönüm noktası oldu. 
Elektronik hesap makinelerinde, karmaşık matematiksel işlemler kullanıcıları oldukça fazla zorluyordu. Elektronik hesap makinelerine 1960'lı yıllarda gelişmiş özellikler eklendi ve bu sayede matematiksel işlemler daha anlaşılır ve basit şekilde çözümlenmeye başlandı. Yapılan bu geliştirmenin ardından bilimsel hesap makinelerinin doğuşu tam anlamıyla başladı. 

Casio 001 modeli 1965 yılında piyasaya sürüldü. Bu modeli ile Casio, dünyada bellek işlevine sahip ilk hesap makinesi olarak tarihe adını altın harflerle yazdırdı. Casio 001 modeli sadece Japonya'da değil, Avrupa ve Amerika'da da fazlasıyla ilgi görüyordu. 

1966 yılında ilk ihracatını gerçekleştiren şirket, 1969 yılında ise üretim miktarını totalde 100 bin sınıra ulaşmasını sağladı. Casio hesap makineleri dünyada büyük ilgi görmeye devam ederken, 1970'li yıllarda şirket elektronik birikimlerini farklı alanlarda kullanmaya ve arttırmaya başladı. 

Japon pazarı II. Dünya savaşının izlerini üstünden atmaya başlarken, aynı zamanda tüketicilerin istek ve talepleri de değişiklik gösteriyordu. Şirket, tüketicilerin istekleri doğrultusunda çalışmalar yapıyor ve sürekli olarak gelişmeye devam ediyordu. 
Elektronik alanlardaki birikimlerini hesap makinelerinden sonra kol saatlerinde kullanmaya başlayan Kashio kardeşler, bu konuda önemli bir atılım gerçekleştirdi ve kol saatleri alanına girdiler. 

Kol saati alanında da büyük başarı elde eden şirket, sadece Japon pazarında değil tüm dünyada büyük başarı elde ettiler. Casio tarihi boyunca kol saatlerinin önemi büyük rol oynadı. 19702li yıllarda kol saatlerinde fonksiyonel özellikler bakımından birçok yeniliğe imza atıldı. 

Dünya saat piyasasını yeniden revize eden ve yaptığı geliştirmeler ile adından söz ettiren Casio, hem analog hem de dijital saat üretiminde, disiplin çalışmaları ve gelişime odaklı vizyonları sayesinde çok fonksiyonlu saat üretimine hızlı bir şekilde devam ettiler. Dünya genelinde büyük ilgi gören Casio saatleri, şirketin üretimi hızlandırmalarını sağladı. Casio saatleri basınç ve sıcaklık göstergeleri ile kullanıcılarından tam puan aldı. Ayrıca ay ve yıl gibi göstergeler de tüketicileri cezbedici özellikler arasında yer aldı. 

CASİOTRON KOL SAATLERİ 

Casiotron kol saatleri dünyanın ilk elektronik kol saatleriydi. 31-CS10B modeli ilk LCD ekranlı kol saati olarak büyük ilgi gördü. 31-CS10B modeli 1976 yılında tüketicilerinin beğenisine sunuldu. 1983 yılında üretimine başlanan model, G-Shock kol saatleri olarak adlandırıldı. Şirket G-Shock kol saatleri yine dünyada bir ilki gerçekleştirdi. G-Shock kol saatleri dünyada ilk şok darbelere dayanıklı saat olarak tarihe adını yazdırmayı başardı. 

G-Shock, DW-5000C modeli tüm dünya genelinde büyük satış başarısı elde ederek adından söz ettirmeye devam etti. İlklere imza atmaya devam eden Kashio kardeşler, ilk telefon numarası hafızalı kol saatleri CMD-40/401, 1984 yılında piyasaya sundu ve ürettikleri bütün modeller gibi bu modelde büyük ilgi gördü.

 Bu model saatler kullanıcıların telefon numaralarına kolayca ulaşmasını sağlıyordu. 1985 yılında tüketicilerinin beğenisine sunulan FS-10 modeli olağanüstü ince dijital saatler, kol saati görünümde yapılacak olan değişimlerin habercisi niteliğindeydi. 
Casio ürünleri ürün çeşitliliğinde dünya pazarında büyük ilgi görmeye devam ederken, elektronik kol saatleri ve hesap makinelerinden sonra, elektronik müzik aletleri piyasasına da girdi. Elektronik müzik aletleri alanında gelişmeye devam eden şirket, dünya genelinde ticari başarılara imza atmaya devam etti.
Kaynak: HerTeknoloji Editöryal

Editör: HerTeknoloji Editöryal
Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER İnceleme Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR

Web sitemize nasıl ulaştınız?


HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI YUKARI