Bugun...Ebeveynlerin Mutlaka Bilmesi Gereken Zorbalık Türü

Türkiye Zeka Vakfı nın yazdığı makalede yer alan Siber Zorbalık hakkında ebevynler mutlaka bilgi sahibi olmalı.

facebook-paylas
Tarih: 17-06-2022 13:48

Ebeveynlerin Mutlaka Bilmesi Gereken Zorbalık Türü

SİBER ZORBALIK

Nedir?

Siber uzayda, internet ortamında yapılan her türlü zorbalığa siber zorbalık denir. E-postalar, metin mesajları, sosyal medya gönderileri aracılığıyla kötü sözler, yalanlar ve asılsız söylentiler yayarak birine rahatsızlık vermek örnek olarak verilebilir. Cinsiyetçi, ırkçı ve homofobik ifadelerin, doğrudan çocuğunuzu hedef almasa bile düşmanca bir atmosfer yarattığı unutulmamalıdır.

Örnek olay:

Birisinin diğer birisi hakkında “Kayra tam bir ezik. Biri neden onunla arkadaş olmak istesin ki? O bir gey.” gibi bir sosyal medya paylaşımında bulunması siber zorbalıktır.

Siber zorbalık belirtileri ve tespit edilmesi:

Çocuğunuzun internette normalden fazla zaman geçirip geçirmediğini ve sonrasında üzgün veya endişeli görünüp görünmediğini gözlemleyin. Onu üzen mesajlar okusa bile kendisi hakkında yapılan paylaşımları merak ettiği için ekran başından kalkamıyor olabilir. Ayrıca uyku düzeni bozuluyor, okula gitmeye çekiniyor veya önceden sevdiği aktivitelere katılmakta isteksizlik gösteriyorsa çocuğunuzun siber zorbalığa uğruyor olma ihtimalini değerlendirebilirsiniz.

Yapılması gerekenler:

Zorbalık içeren mesajlar anonim ve hızlı bir şekilde yayılabilir, ayrıca siber zorbalık 7/24 gerçekleşebilir. Bu nedenle önce evde güvenli internet kullanımı için kuralları belirleyin. Yaşına göre bir zaman sınırı üzerinde anlaşmaya varın. Çocuklarınız kullanmadan önce kötüye kullanım potansiyeli olan siteler ve uygulamalar hakkında bilgi sahibi olun. Ayrıca çocuklarınız çevrimiçi etkinliklerini izleyebileceğinizden haberdar olsun. Onlara siber zorbalıkla karşılaşırlarsa katılmamaları, yanıt vermemeleri ve paylaşmamaları gerektiğini öğretin. Bunun yerine yazdırabilmeniz için paylaşımın yapıldığı tarih ve saat konusunda sizi bilgilendirmelerini tembihleyin. Siber zorbalığı okula ve çevrimiçi hizmet sağlayıcıya bildirin. Siber zorbalık tehditleri veya mesajları müstehcen içerik taşıyorsa yerel kolluk kuvvetleriyle de iletişime geçin.

Çocuğunuz size zorbalığa uğradığı ya da başka birinin zorbalığa uğraması konusunda açıldıysa kızmayın veya suçlayıcı olmayın. Size söyleme cesaretini gösterdiği için teşekkür edin ve konu hakkında daha fazla bilgi toplayın. Size söyleyerek birinin başını belaya sokmayacağını, kimseyi ispiyonlamadığını sadece yardım edebilecek bir yetişkinle konuştuğunu hatırlatın.

Zorbalık özellikle tekrarlı ve şiddetli ise durumu kontrollü şekilde takip edebilmek için çocuğunuzun öğretmeni veya okul müdürü ile iletişime geçin ve birlikte önlem alın. Daha fazla bilgi için stopbullying.gov adresini ziyaret edebilirsiniz.

 

 
Kaynak: Türkiye Zeka Vakfı Günkay Orhan ın yazısından alıntılanmıştır.
Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER Siber Güvenlik Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR

Web sitemize nasıl ulaştınız?


HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI YUKARI