Bugun...EFT varken neden FAST yapmalıym ?

Bu yazımızda sizlere Fast nedir, nasıl kullanılır ve EFT yerine neden Fast’i kullanmalıyız tüm detayları ile anlatacağız.

facebook-paylas
Güncelleme: 16-07-2022 09:52:45 Tarih: 06-07-2022 09:57

EFT varken neden FAST yapmalıym ?

Açılımı; Fonların Anlık ve Sürekli Transferi olan Fast sistemi, kullanıcıların farklı bankalar arasında hafta sonu da dahil olmak üzere her gün ve günün 24 saati anlık olarak para transferi yapma olanağı sunuyor. 


FAST ile ilgili planlama, analiz, yazılım geliştirme ve gerekli bütün testler 2019-2020 yılları arasında gerçekleştirildi. Aralık 2020’de ise FAST ve kolay adresleme sistemi hizmete açıldı. 
2021’in ikinci çeyreğinde, kişiden kişiye karekod ödeme sistemi programlandı. Aralık 2021’de ise iş yerleri için karekod uygulaması sistemi hazırlandı. 
8 Ocak 2021 itibari ile müşterilerin hizmetine açılan FAST sistemi, para transferlerinde 2 bin lira olan limitini, 21 Şubat 2022 itibari ile 5 bin liraya yükseltti. TR Karekod kullanılarak gerçekleştirilecek iş yeri ödemelerinde tek seferde 10 bin liraya kadar işlem yapılabilecek. 
FAST sistemi ile günlük ortalama 3.5 milyon ödeme gerçekleştiriliyor. IBAN yerine telefon numarası, e-posta, pasaport numarası, vergi kimlik numarası veya kimlik numarası ile kolay ve hızlı şekilde ödemelerinizi FAST üzerinden yapabilirsiniz. Bunun için kolay adresleme sistemine kayıt yaptırmanız gerekmektedir. 


KOLAY ADRESLEME SİSTEMİNE NASIL KAYIT OLUNUR ? 
Kolay adresleme tanımlaması yapmak için, bankanızın uygulamasına giriş yapınız. Kolay adres tanımlama ve kayıt menüsünü seçiniz. Kolay adres tanımlamak istediğiniz hesabınız ile, bu hesaba karşılık gelmesini istediğiniz Kolay Adres bilginizi eşleştirme yapınız. 
Kolay Adres uygulaması, T.C Merkez Bankasının sahipliğinde ve kontrolünde, bankalar arası kart merkezi tarafından işletilen güvenli bir sistemdir. 

FAST SİSTEMİNİ NASIL KULLANMALIYIZ ?
Finansal kuruluşunuzun mobil veya internet bankacılığı üzerinden uygulamaya girerek, 7/24 FAST yapabilirsiniz. Ödeme talimatınızı verirken, alıcının hesap bilgileri yerine tanımlı kolay adres bilgilerini girerek de işleminizi kolayca gerçekleştirebilirsiniz.

EFT NEDİR NASIL KULLANILIR ?
Elektronik Fon Sistemi olarak tanımlanan bu terim, farklı finansal kuruluşlar arasındaki para transferi işlemleri için kullanılır. Elektronik Fon Sistemi (EFT)  ile ilgili kısaca bilgiler vereceğiz. 
Son yıllarda internet bankacılığı ve mobil bankacılığın yaygın olarak kullanılmaya başlaması ile birlikte EFT işlemlerinin saniyeler içinde gerçekleştirilmesine olanak sağlanmış oldu. Hızlı bir şekilde farklı bankalar arasında para transferi için kullanılan EFT sistemi, en sık tercih edilen bankacılık ürünleri arasında yer alıyor. 
 
   EFT SİSTEMİ YERİNE NEDEN FAST’İ TERCİH ETMELİYİZ
Son zamanların en popüler iki bankacılık uygulamasından kısaca bilgiler verdikten sonra konu başlığımız ile yazımıza devam edelim. 
EFT sistemi ile para transferleri kısa sürede gerçekleşse de, bankaların parayı alıcının hesabında kullanılır hale getirmesi için gereken bir süre bulunuyor.
Bu  sistem, çoğu kullanıcı tarafından olumsuz bir özellik olarak görülüyordu. Çünkü, EFT ile yapılan ödemelerin, hesaba yansıması uzun zaman alıyordu. 
EFT sisteminde işlem sonrası kullanıcılara bildirim gönderilmiyor. Fakat, FAST ile yapılan transfer için bildirim görderme zorunluluğu bulunuyor. 
EFT sisteminin bir diğer olumsuz özelliği ise, para transferlerinin sadece mesai saatleri içerisinde yapılıyor olmasıydı. EFT işlemi için, transfer yapacağınız tutara göre her bankanın belirlediği ücret kesintileri bulunuyor. 


Ayrıca bazı bankaların GEÇ EFT uygulaması da bulunuyor. Geç EFT sistemi ile EFT işlemlerinizi mesai saatleri dışında da gerçekleştirebilirsiniz. Elbette bunu belli bir ücret karşılığında gerçekleştirmeniz gerekir. Geç EFT sistemini kullanan bankalar, kendi kuruluşları için belirledikleri fiyatlar ile müşterilerine hizmet vermektedir. 
FAST ile yapılan para transferleri için de bankalar kullanıcılarından 1.80 ile 10 Lira arasında ücret talep etmektedir. Yani, para transferi için kullanılan her iki sistem de ücret talebinde bulunuyor. 
FAST sistemini ulusal ödemelerde Ulusal karekod standardı olan TR Karekod’u desteklemektedir. Bu sayede hızlı ve güvenli şekilde para transferi işlemleri yapılması sağlanmış oluyor.
 FAST’in 365 gün 7/24 hızlı ve güvenli şekilde para tranferi yapma imkanı sunması EFT sistemine göre daha çok kişi tarafından tercih ediliyor. Yapılan araştırmalar FAST kullanıcıların sayısının azımsanamayacak kadar fazla olduğunu ve bu sayısının gün geçtikçe artarak EFT sistemini unutturacağını ifade ediyor.
Kaynak: HerTeknoloji Editöryal
Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER Tekno/Bilim/Sanayii Gündem Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI YUKARI