Bugun...Günümüzde Kitle İletişim Araçları

İletişim; Latince kökenli olan bu sözcük; kişilerarası bilgi alışverişinin bir kanal vasıtası ile sözlü ya da sözsüz bir şekilde paylaşılmasıdır. Başka bir ifade ile iletişim; anlama sanatıdır.

facebook-paylas
Güncelleme: 23-06-2022 00:07:18 Tarih: 17-06-2022 16:35

 Günümüzde Kitle İletişim Araçları

 

 Kitle Nedir?

 

 İnsan topluluğu veya kalabalık bir grup insan anlamlarına gelen kitle kısacası hitap edilen topluluk adını da alabilmektedir.

 ​​​​

 Kitle İletişim Nedir?

 

 Kitle iletişim; iletinin kitle iletişim araçları vasıtası ile büyük bir topluluğa yani kitleye ulaştırılmasına verilen isimdir. Kitle iletişim araçları olarak basın yayın organları en belirgin örneklerdendir.

 

 İlk kitle iletişim aracı ise Eski Mısır' a kadar uzanan gazetelerdir. Gazete sadece okuma yazma bilenler arasında iletişimi sağlayan asırlardır kullanılan bir iletişim aracıdır. 1450'li yıllarda ise matbaanın bulunmasıyla basım seri bir hâl alarak popüler ve ucuz olmaya başlamıştır. Zamanla okuma yazma oranının artması, gazete basımındaki ve çeşitliliğindeki artış sebebiyle iletişim ve yanlış haber kirliliğinin, bilgi kirliliğinin ilk basamağı atılmıştır.

 

 Günümüzde Kitle İletişim Araçları

 

 Teknolojinin hız kazanmasıyla beraber gerek insanlar arası sohbet gerekse kitleler arası iletişim evrimleşmiş, çağa ayak uydurarak insanlığın olmazsa olmazı haline gelmiştir. Bir kaç bin yıl önce sadece okuma yazma bilenler için olan gazete bugün sayısız insana ses yoluyla -televizyon sayesinde - içeriğini aktarmakta ve çok daha büyük kitlelere hitap etmektedir.

 

 Televizyonun yanında günümüz insanın olmazsa olmazı olan cep telefonları ise internet aracılığıyla dünyanın bir ucundaki gelişmeleri takip etmeye olanak sağlamakta aynı zamanda sosyal medya ile de milyonlarca insanla iletişim kurulabilmektedir. Bunlar interneti, günümüzün en modern ve popüler kitle iletişim aracı yapmasına ek olarak bilgi kirliliğinin en fazla olduğu kitle iletişim aracının da internet olduğu gerçeğini gözler önüne sermektedir.

 ​​​​​​

 Kitle İletişim Araçlarının Kullanım Amacı

 

 ​​​​​Yukarıda da belirtildiği gibi kitle iletişim araçları kitlelere tek yönlü mesaj iletmek için insanlık ile beraber evrilerek ve geliştirilip şekillenerek kullanılmaktadır. Bu iletişim araçlarının kullanım amacı her ne kadar bilgi alışverişi olsa da çoğu zaman yanlış bilgiye yönlendirebilmektedir. Kitle iletişim araçlarının ucuz ve kolay ulaşılabilir olması sebebiyle birçok kaynaktan birçok bilge erişimin iyi ve kötü yanları göz ardı edilmemelidir. Bununla birlikte bilgi kirliliğinin önüne geçmek için mutlaka kaynak araştırılmalıdır. Güvenilir kaynaklardan olmayan bilgilere itibar edilmemelidir.

 ​​​​​

 
Kaynak: HerTeknoloji Editör Ekibi Özgün İçerik
Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER Tekno/Bilim/Sanayii Gündem Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR

Web sitemize nasıl ulaştınız?


HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI YUKARI