Bugun...İkinci El Bilgisayar Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bu yazımızda; ikinci el bilgisayar alırken dikkat edilmesi gereken konulardan bahsedeceğiz. Teknolojik ürünlerde ikinci el tercih etmenin avantajları olduğu gibi dezavantajları da mevcut. Satın alacağımız ürün için ilk kriterimiz fiyatı olmamalı. Fiyat bu konuda yanıltıcı olabiliyor.

facebook-paylas
Güncelleme: 28-06-2022 14:46:52 Tarih: 28-06-2022 14:42

İkinci El Bilgisayar Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 Asıl önemli husus tercih edeceğiniz ikinci el bilgisayarın beklentilerinizi ne yönde karşılıyor olacağı. İkinci el bilgisayar alırken online alışveriş sitelerine başvuruyoruz. Karşımıza ikinci el kategorisine ait binlerce ilan çıkıyor. 

Doğru satıcı ve doğru ürünü bulmak için satıcıların yorumlarına dikkat etmeliyiz. Son derece titiz bir araştırma yapmamız gerekir. Fiyatı uygun olduğu için tercih etmek yerine, hem bütçemize hem de isteklerimize hitap eden bir cihaz modeli seçmemiz gerekiyor.

İster istemez ücretin uygun olması bizi ihtiyacımız olan üründen başka ürünlere yönlendiriyor. Internet ortamından yapacağımız her alışverişte olduğu gibi ikinci el bilgisayar alışverişi için de dikkat etmeliyiz.

 Sattığı üründen farklı bir ürün görseli kullananlar, sorduğunuz sorulara ezber cevap veren satıcılar, ihtiyaç durumundan dolayı uyguna sattığını söyleyen kişiler, ikinci el bilgisayar alırken olumsuz deneyim yaşamış kullanıcıların sayısı çok fazla olduğu için, en güvenli alışveriş yöntemi satın alacağınız cihazı öncelikle görmek istemeniz olacaktır. Satıcı ile bu yönde iletişime geçer, öncelikle cihazı görmek istediğinizi ona göre satın alıp almama konusunda karar vereceğinizi söylemelisiniz. 
Satıcı rahatlıkla ulaşabileceğiniz bir konumda ise, cihazı önceden görmeniz sizin adınıza faydalı olacaktır. Maalesef ki , Internet ortamında güven problemi oluşturan bir sürü olumsuz örnek bulunmakta.

Cihazın üzerinde olan çizikler kullanım açısından olumsuz bir görünüm oluştursa bile, cihaz performansı açısından herhangi bir sorun teşkil etmez. Satın alacağınız cihazının ikinci el yani daha önce kullanılmış olması sizin tercihiniz olduğu için öncelikle dikkat etmeniz gereken konu cihaz performansı, daha önce kaç kere tamir edildiği, ne tür arızalar meydana getirdiği olmalıdır.
En önemli konulardan biri de, Hard DİSK’ler için badsector kontrolüdür. Hasar görmüş Hard Disk’ler bilgisayarın yavaşlamasına ve değerli olan verilerinizin kaybolmasına neden olabilir. Bunun için Windows’ta bulunan tarama araçlarını kullanabilirsiniz.
Kaynak: HerTeknoloji Donanım Ekibi
Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER Donanım Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI YUKARI