Bugun...İnternetim ne kadar hızlı ?

İnternet kullanıcıların büyük bir çoğunluğu hizmet veren internet kuruluşlarından (TTnet, Turknet, Vodafone Net vb.) vadettikleri kalitede hız ve verimliliği alamadıklarından yakınıyor. Karşılaşılan kasma, donma ve yavaşlık durumlarında kurumlar sizlere bir sorun olmadığını söyleyebilir ama bu doğru mu?

facebook-paylas
Güncelleme: 25-06-2022 12:23:25 Tarih: 17-06-2022 16:48

İnternetim ne kadar hızlı ?

Herhangi bir talepte bulunmadan önce birazdan sizlerle paylaşacağımız sitelerde kontrollerinizi yaparak bu bilgileri gerekli olması durumunda ilgili temsilcilerle paylaşabilirsiniz.

Hız testinde göreceğiniz kavramlar ve anlamları nelerdir?

Download (İndirme Hızı) Nedir?

İnternet ortamında gördüğünüz bilgiler olan metin, video, grafik, resim gibi bilgilerin bilgisayarınıza aktarılma hızıdır. Dowload hızınız düşükse internet tarayıcılarında bir siteye giriş sağladığınız zaman sitedeki bilgilerin yavaş yavaş ekranınıza gelmesini beklemek zorunda kalırsınız. İnternet sitelerini ne kadar hızlı görüntüleyebildiğiniz, ekrana görüntünün eksiksiz ne kadar sürede gelmesi download hızı ile ölçülür.

Upload( Yükleme Hızı) Nedir?

İnternet ortamına bilgisayarınızdan ne kadar sürede bilgi aktarabileceğinizi gösteren hıza upload hızı denir. Bilgisayarınızdan bir siteye resim yüklemeniz, Youtube için bir video yükleme süreniz, bir oyun, film dosyayı depolama hızınız upload sürenizle ölçülür.

Ping( Gecikme Süresi) Nedir?

Bilgisayar ile bir sunucu arasındaki veri aktarım hızına ping denir. İdeal ping süresi 0-20 olarak kabul edilir. Daha fazla olması durumunda internet kullanım veriminiz düşer ve takılma, gecikme ve donmalar yaşanmaya başlar. Ping bilgisayar ile ağ bağlantınız arasında yaşanan gecikme süresidir. Ping ne kadar yüksek olursa örneğin oyunları oynayamaz istediğiniz bir filmi donmadan, takılmadan izleyemezsiniz. Bir farklı şekilde anlatmak gerekir ise ping süreniz ne kadar düşük olursa o kadar verimli hizmet almış olursunuz ve bağlantı kalitesi sizleri mutlu eder. İnternet hız testi yaparak ping sürenizi öğrenebilir, yüksek değerlerde ise bireysel önlemler alabilir ya da internet servis sağlayıcınızla iletişime geçerek sizlere yardımcı olmaları için görüşebilirsiniz. İnternet hızınızdan kaynaklı ping değerleriniz yüksek ise modeminizi on dakika kapalı tuttuktan sonra tekrar açarak daha sonra hız testi yaparak sorunun devam edip etmediğinizi de kontrol edebilirsiniz.

 

İnternet hız testi yapan siteler birbirinden farklı, çeşitli algoritmalar içerdiği için farklı sonuçlar verebilmektedir. Servis sağlayıcınızın önerdiği bir site varsa onu kullanmanızı tavsiye ederiz. Kablolu ve Kablosuz internet hızlarınız da ölçümlerde farklı değere sahiptir.

 

Hız testi (İnternetspeed test) yapılırken nelere dikkat etmeliyiz?

 • İnternete bağlı cihaz fazlalığı ve yaptıkları işlemler internet hızınızı etkiler bu sürede bağlı cihazları azaltın veya doğru bir sonuç için kullanıcıların işlem yapmamaları için onları bilgilendirin.
 • Herkese açık bir Wi-Fi kullanımı sağlamak hem tehlikeli hem verimsizdir bunu göz önünde bulundurun.
 • Herhangi bir dowload veya upload işlemi sağlamayın.
 • Bilgisayardan testin yapılması durumunda internet hizmeti ile çalışan programları kesinlikle kapatın.

 

 1. Speedtest.Net (SpeedtestbyOokla)

 

En çok güvenilen ve en çok tercih edilen site olarak speedtest.net sizlere en doğru sonuçları verebilecek siteler arasında birinci sıradadır. Android, IOS, Windows ile uyumludur. Speedtest’in bu kadar iyi hizmet vermesinin en önemli nedeni dünya çapına yayılmış binlerce sunucusudur.

 1. İndirme hızı, yükleme hızı, ping (gecikme) değerleri, IP adresi gibi çeşitli verileri kontrol edebilir.
 2. Manuel olarak sunucu seçme imkânınız vardır ya da otomatik olarak bunu siteye bırakabilirsiniz.
 3. Kullanıcılar bilgilerini kaydetmek için isterlerse bir hesap oluşturarak bilgilerini depolayabilir.
 4. Reklamlar yapılan hız testinin uzun sürmesine neden olabilir ama değerlerinizi etkilemez.

2) Fast.Com

 

Siteye giriş sağladığınız an itibari ile doğrudan hızınızı ölçmeye başlar. Netflix tarafından geliştirilen fast.comyeterli düzeyde bilgi sağlayabiliyor ve ağınızdaki kullanıcıların internetinize ne kadar yük bindirdiklerini, meşgul ettiklerini de hesaplayabiliyor. İzleme yapanlar ve gamerlar için yararlı bir site. Yüksüz olarak görmüş olduğunuz veriler kullanıcıların ağınızda herhangi bir veri trafiği yokken bir talebin sunucuya gidiş-dönüş süresini de ölçebiliyor olmasıdır. Örnek vererek açıklarsak bir oyun oynadığınızı varsayalım oyun içerisindeki bir hareketiniz (fare hareketleri, tıklamalar) başka bir kişi bir film izliyorken (yüklü) ne kadar izlemiyorken (yüksüz) ne kadar onu ölçebiliyor.

 

3) Google Stadia Hız Testi

 

Google Stadia aylık ücretlendirme karşılığında online oyun deneyimi sunan gelişmiş bir oyun platformudur. Stadia oyunları 4K seçeneğine sahip olduğu için güçlü bir internet bağlantısına ihtiyaç duyar ve Google kullanıcılarına tıpkı Netflix’in izleyicilerine yaptığı gibi bu kontrolü sağlayabilmeleri için Stadia hız testi aracını geliştirmiş. Eksiği sadece indirme hızınızı ölçmesidir. Basit arayüzü ile tek tuşa basarak kullanım sağlarsınız. İndirme hızınızı ölçmek için doğru veriler istiyorsanız kullanabileceğiniz siteler arasında stadia.google.com seçenekler arasında yerini alıyor. Yurt dışında yaşamanız durumunda şuan için Türkiye’de hizmete sunulmayan doğrudan Google’nin 700 mphs’ye kadar sadece arama motoruna hız testi yazdığınızda otomatik olarak size hesaplamaları yaparak bilgi veren bir testi daha mevcuttur.

 

4) SpeedSmartTest

 

Speedsmart hız testinin en farklı özelliği HTML 5 seçeneğini kullanıcılarına sunmasıdır. İndirme hızı, yükleme hızı, ping (gecikme) değerleri, IP adresi gibi çeşitli verileri kontrol edebiliyorsunuz ve Android ve IOS dahil ücretsiz kullanım sağlanarak verilerinizi isterseniz kaydetmenize olanak sağlıyor.

 

Tarafsız olarak hizmet veren önerdiğimiz dört site dışarısında kurumların hizmet verdiği kişiler için sağladığı hız testi siteleri de vardır. Bu sitelerden de kontrol sağlayarak isterseniz karşılaştırmalarınızı yapabilirsiniz. Aşağıda ilgili siteler hakkında bazı örnekleri görebilir ve doğrudan onlara ulaşım sağlayabilirsiniz.

 

 
Kaynak: HerTeknoloji Editör Ekibi Özgün İçerik
Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER İnceleme Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
SON YORUMLANANLAR
 • HABERLER
 • VİDEOLAR

Web sitemize nasıl ulaştınız?


HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI YUKARI