Bugun...Otomatik pilotta giden otomobilin yaptığı kazada kim suçlu olur ?

Öncelikle Otomatik Pilot Otomobil nedir onu açıklayalım. Otomatik Pilot yani diğer adıyla Oto pilot Otomobil herhangi bir insanın komutuna gerek duymadan kendi hidralik, elektrik ve mekanik sistemleri ile aracın kumanda edilmesini sağlayan sistemdir.

facebook-paylas
Güncelleme: 28-06-2022 14:57:21 Tarih: 28-06-2022 14:54

Otomatik pilotta giden otomobilin yaptığı kazada kim suçlu olur ?

Artık uzay çağındayız ve her geçen gün gelişmeye devam eden teknoloji sistemi sayesinde, oto pilot özelliği havacılıktan sonra arabalar üzerinde de kullanılmaya başladı. 

Oto pilot sistemi olan araçlar ister istemez tartışmalara konu oluyor. Otopilot sistemi bir kesim kullanıcı tarafından güvenli, son derece konforlu ve harika bir teknolojik sistem olarak yorumlansa da, bunun aksini düşünen ve otopilot sisteminin aslında güvenli olmadığını, insanların bir zaman sonra bu sistemin rahatlığına alışıp sorumsuz sürücü modellerine dönüşeceğini vurguluyor. 

Her ne kadar başarılı oto pilot sistemine sahip araçlar olsa da, insanlar otonom sürüş sistemlerine hala tam anlamıyla güvenemiyor. 
Bunun nedenleri arasında oto pilot sistemine sahip otomobillerin neden olduğu kazalar. Oto pilot sistemini kullanan araçların hepsi veri toplayarak sistemlerini sürekli olarak güncelliyor ve geliştiriyorlar.    
Oto pilot sistemine sahip araçlar da, kendi kendine park etme, hız sabitleme, şerit takipi ve şeritleri otomatik olarak değiştirme özellikleri bulunuyor. 

Otomatik sürüş sistemine sahip araçların son birkaç yıl içinde bir çok kazaya sebep olması, kullanıcıların güveninin sarsılmasına sebep oluyor. En çok kazaya karışan otomatik pilot sistemine sahip araçların en başında ise, dünya devi Tesla geliyor. Dünya genelinde bir numaralı fütürist olarak bilinen Elon Musk’ın sahibi olduğu Tesla başarılarıyla ses getirmeye devam ederken, bu tarz olumsuz haberleri de Tesla’yı ve oluşturdukları ve her geçen gün geliştirdikleri elektronik araç, otomatik pilot sistemlerini karalama ve itibari zedeleme adına yapılan oyunlar olarak yorumluyor. 
Otomatik Pilot sisteminin son derece güvenli olduğunu söyleyen Musk; araç kullanırken gereken tüm önlemler alınırsa kaza durumu söz konusu olamaz. Elon Musk’ın Tesla’nın sebep olduğu kazalar ile ilgili yaptığı bir diğer yorum ise şöyle;  Otomatik pilot sistemini aktifleştirip araçta uyumazsanız, ellerini direksiyondan çekip telefonunuza bakmazsanız, arka koltuktaki köpeğinizle ilgilenmezseniz otomatik pilot sistemi sizi gitmek istediğiniz her yere en güvenli şekilde ulaştıracaktır. 

Peki otomatik pilot sistemi olan otomobillerde meydana gelen kazaların sorumlusu kim? 

Son zamanlarda fazlasıyla Tesla marka araçların kazaları gündem oluyor. Ölümle sonuçlanan kazalar da olunca, insanların marka ile alakalı soruları ve güven problemleri oluşuyor. Peki otomatik pilot sistemine sahip bir araçta meydana gelen kazalardan sürücü mü yoksa oto pilot sistemi mi sorumlu? 

ABD’nin Teksas eyaletinde sürücüsüz seyir özelliği olan bir Tesla S model araç, hareket halindeyken ağaca çarptı ve araçta bulunan 2 kişi de hayatını kaybetti. Polisler kaza yapan araçta kişilerden birinin ön diğerinin arka koltukta yolculuk yaptığını, yani sürücü koltuğunun boş olduğunu söyledi.

Tesla, herhangi bir tehlike anında sürücüyü direksiyona temas etmesi konusunda uyaran bir sisteme sahip. Bu uyarılar, aracın dijital ekranından sürücünün kontrole geçmesini sağlıyor. Bu kaza ile ilgili şirket kendilerine ulaşan verilere göre açıklama yaptı. Aracın otomatik sürüş sistemenin etkinleştirilmediğini, aracın direksiyonun deforme olduğunu yani kaza anında sürücü koltuğunda birisinin olduğunu söyledi. Bu kazalar sürücüsüz araç teknolojisi hakkında kaygı oluşmasına sebep olurken, oto pilot sistemi olan araç firmaları sürücülerin dikkatsizliğinin her araçta olabileceği gibi, otomatik pilot sistemine sahip araçlarda olmasının da normal bir durum olduğunu ifade ediyor. Oto pilot sistemine sahip araç firmaları, kazalar göz önünde bulundurulursa birçoğunun bu olağanüstü sistemi karalamak adına yapıldığını düşündüğünün altını çiziyor. Gerekli bütün önlemler alındığı taktirde, otomatik sürüş modu etkinleştirildiğinde, sistemin tüm uyarıları dikkate alındığında kaza oluşma olasılığının nadir bir durum olacağı söyleniyor. Otonom sürüş teknolojisi her ne kadar geliştirilse de burada insan faktörü en önemli etken olmaya devam edecektir
Kaynak: HerTeknoloji Editöryal
Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER Otomobil Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR

Web sitemize nasıl ulaştınız?


HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI YUKARI