Bugun...Suya düşen telefonlara ne yapılmalı

Bu yazımızda hemen hemen hepimizin başına gelebilecek ve çoğumuzun başına gelmiş olan olumsuz bir durumdan bahsedeceğiz. Akıllı telefon kullanıcıların başına gelebilecek kazalardan biri telefonlarının suya, havuza veya telefona düşmesidir. Son zamanlarda suda görüntü çekimi ve video kaydetme oldukça popüler.

facebook-paylas
Güncelleme: 05-07-2022 09:08:50 Tarih: 28-06-2022 15:15

Suya düşen telefonlara ne yapılmalı

Su altında fotoğraf çekimlerinde kullanmak üzere üretilen, su geçirmez özelliğe sahip telefon kılıfları akıllı telefonlarımızın su alıp bozulmasını engelliyor. Su geçirmez telefon kılıfları konusunda dikkat edilmesini gereken bazı hususlar söz konusu. Alışveriş yaparken almayı tercih ettiğimiz her ürün gibi, su geçirmez telefon kılıfları için de başarılı satıcı ve kaliteli ürün kategorisine dikkat etmemiz gerekiyor.

Piyasada satışa sunulan her ürün gibi su geçirmez telefon kılıflarının da düşük kalitede olanları maalesef ki mevcut. Düşük kaliteye sahip su geçirmez telefon kılıflarını su altında fotoğraf ve video kaydetmek için kullandığımızda, akıllı telefonlarımız su geçirebilir ve bu durum cihazlarımızın bozulmasına yol açabilir.

Peki kullandığımız su geçirmez akıllı telefon kılıfımız düşük bir kaliteye sahip olduğu için su geçirdi diyelim, veya telefonumuzu bir şekilde suya düşürdük ne yapmamız gerekiyor.
Yazımızın devamında, su geçirmiş ve bozulmuş cihazımızı kurtarmak için nasıl bir yol izlememiz gerekiyor ondan bahsedeceğiz.
Öncelikle suya düşen akıllı telefonunuz kapandıysa, kesinlikle açmaya çalışmayın. Telefonu açmaya çalışmanız, tamamen bozulmasına neden olabilir. Bu önemli bilginin altını çizdikten sonra, suya düşen telefonunuzu nasıl kurtarabileceğiniz konusu anlatalım.

Böyle aksi bir durum ile karşı karşıya kaldığınızda doğru bildiğiniz yanlışları uygulamanız cihazınıza dönüşü zor zararlar verebilir.
Yapılması gereken ilk ve en önemli şey; akıllı telefonumuzu suya düşürdüğümüzde, telefonumuza bağlı şarj, kulaklık veya USB kablosu varsa hızlı şekilde çıkartılmalı.
Telefonunuzu kesinlikle kurutma makinesi ile kurutmaya çalışmayın. Öncelikle kuru bir bez ile kurulamaya çalışın.
Telefonunuzu baş aşağıya gelecek şekilde tutun ve sallayın. Cihazınızın içine dolan suyun iyice aktığından emin olana kadar cihazınızı sallamaya devam edin. Akıllı telefonunuz kapalı değilse ise kapatın. Bu işlemleri de tamamladıktan sonra sıra akıllı telefonunuzun içini kurutmaya geldi demektir.Akıllı telefonunuzun içini kurutmak için çok hassas ve özenli hareket etmelisiniz. Çünkü bu yanlış bir yol izlenir ise cihazınızın tamamen bozulmasına sebep olmuş olabilirsiniz.

Telefonunuzdan 10 cm kadar daha geniş bir kap alın ve kabın içini pirinç ile doldurun. Pirinç ile dolu olan kabın içerisine akıllı telefonunuzu yerleştirin. Yaklaşık bir veya iki gün boyunca, pirinçlerin telefonunuzun suyunu çekmesini beklemeniz gerekmektedir. Bu süre daha uzun ya da daha kısa sürebilir. Sürekli olarak kontrol ederek süreci takip edebilirsiniz.
Akıllı telefonunuz suya düştükten sonra mekanik bir arıza oluşmadıysa yaptığınız tüm bu işlemler, cihazınızı eskisi gibi çalıştıracaktır.
Kaynak: HerTeknoloji Editöryal
Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER Mobil Dünya Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR

Web sitemize nasıl ulaştınız?


HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI YUKARI