Bugun...Yeni kimliklerde doğum yerinin yazmaması

Bu içeriğimizde sizlere, yeni nesil nüfus cüzdanı yerine geçen çipli kimlik kartında doğum yeri neden yazmıyor bahsedeceğiz. Öncelikle yeni nesil nüfus cüzdanları hayatlarımıza nasıl girdi ve ne gibi değişikliklere yol açtı kısaca bilgi verelim.

facebook-paylas
Güncelleme: 17-08-2022 12:47:17 Tarih: 02-08-2022 16:01

Yeni kimliklerde doğum yerinin yazmaması

YENİ NESİL KİMLİK KARTI 

Mevcut nüfus cüzdanlarımızın yerini alan yeni nesil kimlik kartları 10 yıllık kullanım ömrüne sahiptir. Uluslararası standartlara uygun en gelişmiş güvenlik ögelerini barındıran ve vatandaşlara ait fotoğraf, nüfus, biyometrik verilerin kart üzerindeki yongaya en güvenli şekilde kaydedilmesini sağlamaktadır. 

Eski tip nüfus cüzdanlarında güvenlik ile alakalı birçok problem yaşanmıştı. Yeni nesil kimlik kartları ile bunun önüne geçildi. Yeni çipli kimliklerde, güvenlik konusunda son derece titiz çalışmalar yapıldı. Yetkisi olmayan kişiler tarafından, kartın yeniden üretilmesi ve içindeki bilgilerin değiştirilerek kötü amaçlarda kullanılması olanaksız hale getirildi. 

Taşıma kolaylığı olması açısından kredi kartı boyutunda tasarlanan yeni kimlik kartları, uzun süreli kullanıma uygun malzemeden üretildi. Birçok dünya ülkesinde olduğu gibi, T.C kimlik kartlarımızda da, kadın ve erkek vatandaşlarını cinsiyetçi renk ayrımından uzak tutmak amacı ile renksiz kimlik kartları tercih edildi. 

Yeni kimlik kartlarının en önemli özelliği, yeni dünyanın gelişmelerine paralel olarak teknolojik gelişmelere uyum sağlamak adına, güvenlik ve doğrulama alanında sayısız fayda sağlamaktadır. Temaslı ve temassız yongaya (çip) sahip olması sayesinde, vatandaşlarımızın kimlik ve biyometrik verileri yüksek güvenlik özellikleri ile korunmakta ve muhafaza edilmektedir. 

 

Vatandaşların yararına birçok özellik barındıran yeni kimlik kartları, kimlik sahteciliğinden kaynaklı yaşanan suistimallerin önüne geçmektedir. Geçmiş zamanlarda eski usul kimlik kartlarındaki bilgileri kopyalamak ve sahtecilik yaparak kimlik sahibi vatandaşları dolandırmak olası durumlar arasında yer almaktaydı. Yeni tip çipli kimlik kartlarında kullanılan üst düzey güvenlik önlemleri sayesinde bu gibi durumlar artık yaşanmıyor. 

Vatandaşlar yeni nesil kimlik kartını elektronik imza olarak kullanabiliyorlar. Çipli kimlik kartları tüm bilgileri bünyesinde barındırarak, her alanda kullanım kolaylığı sağlamaktadır. Çipli kimlik kartları üzerinde kişiye özel veriler bulunmaktadır. Çip sistemi ile her türlü veriler kontrol edilir ve özel güvenlik adımları ile kontrol sağlanır. Yeni nesil çipli kimlik kartları ile güvenli bir şekilde işlem yapmak için çipli kimlik kartı okuyucular kullanılır. Çip okuyucuları ile kişisel verilerinizin doğruluğu konusunda güvenlik adımları tamamlanır. 

Vatandaşların tüm bilgileri çipli kimlik kartı ile tek bir noktada depolanır. Kimliğiniz başkasının eline geçti ve kötü amaçla kullanmak istedi, işlem yapmasını engellemek için belirlenen doğrulama adımları uygulanır. Yüksek güvenlik sistemleri ile kimlik doğruluma yapılması olası olumsuz durumların önüne geçmektedir. 

Çipli kimlik kartınız ile sahip olduğunuz e-imzanızı istediğiniz tüm elektronik ortamlarda kullanabilir ve istediğiniz işlemi rahatlıkla gerçekleştirebilirsiniz. Belgelerinizi hızlı bir şekilde imzalamanızı sağlayan, dijital kimlik doğrulama yazılımları tüm cihazlar ile uyumludur. Kart okuyucu ile işlem yaptığınız taktirde gerçek kişinin siz olduğunuz doğrulanır ve güvenli bir şekilde işlem yapabilirsiniz. 

Görsel ve elektronik koruma ögelerini vatandaşlarının hizmetine sunan çipli kimlik kartları, sürücü belgesi olarak da kullanılabilir. Uluslararası standartlar ile uyumlu yeni nesil çipli kimlik kartları, rol tabanlı erişim mekanizması ile kompakt kullanım alanları sağlamaktadır. Yeni kimlik kartı kullanımı ve taşıması da oldukça kolaydır. 

Banka kartlarımızda işlem yaparken pin kodu kullandığımız gibi, yeni kimlik kartı ile işlem yaparken de verilen pin kodunu kullanacağız. Tüm vatandaşlara yeni kimlikleri teslim edilirken 6 haneli bir pin kodu veriliyor. Nüfus müdürlüklerinde bulunan Kiosk cihazları üzerinden şifrelerinizi doğrulayabilir ve değiştirme işlemlerini yapabilirsiniz. Aynı zamanda, Kiosk cihazı ile şifrenizi kullanarak belirli işlemleri gerçekleştirmeniz de mümkündür. 

YENİ KİMLİK KARTLARI ÇİPİNDE HANGİ BİLGİLER VAR 

Yeni nesil kimlik kartlarında bulunan çipte; nüfusa kayıtlı olunan il, kişiye ait biyometrik fotoğraf, ilçe, mahalle, köy, cilt numarası, aile sırası, kimlik kartının veriliş nedeni, kayıt numarası ve parmak izleri yer almaktadır. 

Eski tip kimlik kartında ön ve arka yüzünde, medeni hal, doğum yeri, cilt no gibi bilgiler bulunmaktaydı. Fakat yeni nesil çipli kimlik kartlarında bu bilgilere yer verilmedi. Yeni kimliklerde seri numarası kimliğin ön yüzünde yer almaktadır. 

Yeni tip çipli kimlik kartlarında cilt numarasına da yer verilmemiştir. Bunun nedeni ise, güvenliğinizi ve kişisel verilerinizi korumak amaçlıdır. Kimlik üzerinde yer almayan tüm bu bilgilerin hepsi çip sistemine kayıtlıdır. Yeni nesil kimliklerdeki çip sayesinde,birçok işlem hızlı ve güvenli şekilde sonuçlandırılmaktadır. 


Resmi işlemler için kullanacağınız cilt numarası, aile sırası gibi bilgilere nüfus müdürlüklerine giderek ya da e-devlet sistemine giriş yaparak, nüfus bilgilerim sorgulaması yaparak tüm bilgilerinize ulaşabilirsiniz. E-devlet üzerinden kimlik bilgileriniz ile ilgili tüm bilgilere erişim sağlayabilirsiniz. 

Pilot uygulama olarak kullanmaya başladığımız çipli kimlik kartları, parmak izi özelliğini de içinde barındırıyor. Kimlik kartınızı alırken parmak iziniz de alınıyor. Yetkililer parmak izi sisteminin gün geçtikçe geliştirileceğini ve birçok alanda kullanılacağını söylüyor. Resmi işlemlerin yürütüldüğü tüm kurumlarda zamanla hayata geçecek olan parmak izi tanıma ile tüm işlemleriniz parmak iziniz ile yapılacak. Parmak izi sistemi için donanımlı çalışmaların devam ettiğini söyleyen yetkililer, sistemin ne zaman hayata geçeceği konusunda net bir tarih vermiyorlar. 

Yeni nesil çipli kimlik kartının boyutu eski kimlik kartına göre banka kartı boyutunda olduğu için, doğum yeri, medeni hali, ikamet ettiği il ve ilçe bilgileri, çip sisteminin içinde yer alıyor. Kimlik kartının üzerinde bulunmuyor fakat, çip sistemi içine dahil edilen bu bilgilere istediğiniz zaman e-devlet üzerinden veya nüfus müdürlüklerinden kolayca ulaşabilirsiniz. Aynı zamanda nüfus cüzdanlarında bulunmayan ama çip sistemi içinde; geçerlilik tarihi, uyruğu ve ıslak imza bilgileri de yer almaktadır. Kimlik kartının boyutu nedeni ile tüm bu bilgiler çip hafızasına işleniyor ve üst düzey güvenlik sistemleri ile koruma altına alınmış oluyor. 
Kaynak: HerTeknoloji Editöryal

Editör: HerTeknoloji Editöryal
Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER Tekno/Bilim/Sanayii Gündem Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR

Web sitemize nasıl ulaştınız?


HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI YUKARI