Bugun...YouTuberlar ne kadar kazanıyor ?

Öncelikle Youtube ile ilgili biraz bilgi verelim. Youtube; kullanıcılarına videolarını yükleme ve farklı kullanıcıların yüklediği videoları izleme imkanı sunan son zamanların en popüler sosyal ağ uygulamasıdır. Youtube video odaklı bir sosyal ağ olarak, büyük küçük herkesin sürekli olarak kullandığı bir platform haline gelmiştir.

facebook-paylas
Güncelleme: 18-07-2022 17:02:36 Tarih: 08-07-2022 11:44

YouTuberlar ne kadar kazanıyor ?

Youtube kullanıcılarına, içerik konusunda herhangi bir sınırlandırma getirmemektedir. Bu yüzden video yükleme sırasında belirlen kategoriler bulunsa da, kullanıcıların yalnızca yasalara uygun olmayan içerikleri yüklemesi engellenmektedir. Aynı zamanda Youtube, birçok içerik için 18 yaşından büyük olma zorunluluğu getirmektedir. Kısacası telif hakkı ihlali bulunmayan her video, içerik üretmek ve Youtube’da belirli bir izlenmeye sahip olarak maddi olarak kazanç elde etmek isteyen herkese kapılarını açıyor. 

2009 yılına girmeden Youtube’da işletmeleri büyük ölçüde ilgilendiren bir gelişme meydana geldi. Youtube “Sponsorlu Video” özelliğini kullanıma sundu. 
Bu sayede Youtube 2010 yılının Nisan ayında günlük 2 milyar görüntülenmeye ulaşmıştır. Yükselişini sürdürmeye devam eden sosyal ağ Youtube için aynı ay içinde Chrome eklentisi yayınlanmıştır.  
Youtube’da etkileşim tüm yönleri ile yükselmeye devam ederken, kullanıcıların benzer içeriklere daha kolay ulaşmaları için “Kanallar” özelliği geliştirildi.

 


Youtube’da Telif Hakkı 

2011 yılının Ocak ayında, sosyal medya analizleri ile ön planda olan Fflick isimli platformu satın alarak Nisan ayı itibari ile telif hakkı konusunda çalışmalara başlanmıştır. Telif hakkı ihlali yapan kullanıcılara online eğitimin verildiği sanal bir kursun tamamlanması zorunluluğu getirildi ve içerik üreticileri telif hakkı konusunda bilinçlenerek, videolarını daha profesyonel biçimde yüklemeye başladılar. 

Aylık ziyaretçi sayısının 1 milyarı aştığı bir platforma dönüşen Youtube, dünyada ve Türkiye’de en sık kullanılan sosyal ağlar sıralamasında ilk 5’e girmeye hak kazanmıştır.

Günden güne gelişen ve dünyada en çok kullanılan sosyal ağ olan Youtube, birçok insanın adeta gelir kaynağı haline gelmiştir. Google Adsense reklam hizmeti web sitelerinde kullanıldığı gibi 
Youtube kanallarında da kullanılabiliyor. Youtube için içerik üreten kişiler gelirlerini, Adsense reklamlarından CPC (tık başına ödeme)ve CPM (bin gösterim başına ödeme) ödeme ile elde ediyor.
Reklam verenlerin bazıları tıklanma başına bazıları ise görüntülenme başına ödeme yapıyorlar. 

Reklam ücretleri için Adsense sisteminde 3 farklı kategori bulunuyor. İngiltere, ABD, İtalya, Kanada ve Fransa en yüksek ücretlendirme ile birinci kategoriye sahip ülkeler arasında yer alıyor. Türkiye, Japonya, Arjantin ve Taylan gibi ülkeler ise ikinci kategori ülkeleri arasında yer alıyor. 
Youtube kullanıcıları tarafından izlenen reklamlar, birinci kategori ülkerinde yaşayan kişilere ait ise, diğer kategorilere göre daha fazla kazanç elde ediliyor. Birinci kategorideki ülkelerdeki kullanıcıların izlediği Youtube videoları 1000 izlenmeye karşılık ortalama 18 dolar kazanç elde etmiş oluyor. Bu hesaplamalar Youtube kanalının türüne ve içeriğe göre değişiklik gösterebilir. Elde edilen kazanç artabilir ya da daha az olabilir.

Youtuberlar Ne kadar Kazanç Elde Ediyor
Youtuberların kazanç elde edebilmesi için, 1000 abone sayısını geçmesi ve herkese açık 4000 izlenme saatine ulaşmaları gerekiyor. Youtube içerik üreticileri reklamların haricinde, sponsorluk ve ortaklık programları sayesinde de kazanç elde ediyorlar. Son zamanlarda ülkemizde de giderek gelişen ortaklık programları, sosyal medya fenomenleri tarafından tercih ediliyor. 
 
Yeni medya platformları sayesinde artık isteyen herkes kendi içeriğini üretip kullanıcılar ile paylaşarak kazanç elde ediyorlar. Youtube içerik üreticilerine, birçok farklı kategoride içeriği paylaşma imkanı sunuyor. Bu sayede Youtube içerik üreticilerinin kazandıkları miktarlar, 100 bin dolara kadar çıkabiliyor.

Sosyal medya içerik oluşturucuları, Google tarafından yerleştirilen reklamlar sayesinde videolarından para kazanabiliyorlar. ABD’de doğrudan Youtube üzerinden kazanç elde etmeye başlamak için içerik üreticilerinin en az 1000 aboneye sahip bir kanallarının olması ve 4 bin saat izlenmeye ulaşmış olmaları gerekiyor.

Youtuberların aylık kazançları, izleyici kitlesine ve içerik türüne bağlı olarak yaklaşık 3400 ile 40 bin dolar arasında değişiklik gösteriyor. Reklam verenler her bin reklam görüntülemesi için Youtube’a belirli bir ücret ödemek zorunda. Youtube, reklam vericilerin ödediği bu ücretin yüzde 45’ini alıyor ve geri kalan miktarı içerik üreticisine veriyor. 

İçerik üreticileri, kanallarının ve içeriklerinin popülerliğine göre her bin görüntülenme için ortalama kazançları 2 dolar ile 11 dolar arasında değişiyor. 

Youtube’da en çok kazanç elde eden kategoriler; eğlence, oyun, yemek, güzelik ve moda, müzik, spor olarak kayıtlara geçmiş bulunuyor. Youtube’dan para kazanmak farklı faktörlere bağlı olsa da, 1 milyon görüntülenmeye ulaşmak içerik üreticilerine büyük miktarda para kazandırıyor. 

1.7 milyon aboneye sahip kripto para birimi yorumcusu Andrei Jikh’in Youtube üzerinden, 4 bin 500 ile 11 bin 500 dolar aralığına sahip bir kazanç elde ettiğini söylüyor.
 
Kelly Stamps 600 bin aboneye sahip Youtube kanalından, minimaliz yaşam tarzına ait içerikler üreterek 11 bin 500 ile 20 bin 500 dolar arası bir gelir ediyor. 
 
En çok kazanan Türk Youtuberlardan söz etmek gerekirse, listenin başını herkesin tahmin edebileceği isim Enes Batur oluşturuyor. Türkiye’nin en çok aboneye sahip Youtube kanalı sahibi olan Enes Batur, çektiği eğlenceleri videoları ile yılda 3.500.000 dolar kazanç elde ediyor. Enes Batur’un izleyici kitlesinin büyük çoğunluğu 15 yaş altındaki çocuklar oluşturuyor. Enes Batur, diğer sosyal medya platformlarında da oldukça büyük bir hayran kitlesine sahip olması ile en çok konuşulan ve en çok kazanan içerik üretici aralarında ilk sırada yer alıyor. 

Enes Batur’u en çok kazananlar olarak Orkun Işıtmak, Oha Diyorum, Berkcan Güven ve Duygu Özaslan takip ediyor. Sadece Türkiye’de değil dünyanın birçok ülkesinde oldukça büyük bir hayran kitlesine sahip Türk Youtube fenomenleri, özellikle Z kuşağı gibi genç yaşta kullanıcıları, gelir elde etmek için Youtube’a içerik üretmeye teşvik ediyor. Orta sınıf bir Youtube kanalının bile, kullanıcı kitlesine göre ürettiği içeriklerin kalitesine bağlı olarak elde ettiği yan gelir azımsanamayacak derecede fazla oluyor. Bu durum, birçok insanın Youtube kanalı açmasına, hedef kitle belirleyerek içerik üretmeye başlayarak para kazanma yolunu seçmesini sağlıyor.
Kaynak: HerTeknoloji Editöryal
Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER Sosyal Medya Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR

Web sitemize nasıl ulaştınız?


HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI YUKARI